pozadí blogu

sobota 21. ledna 2012

Kali orexi

Směřuju k tomu vlastně už doby, co jsem tenhle blog založila. Po všech těch letech ježdění do Řecka, zkoumání kvality české nabídky řeckých pochutin a listování všemi možnými i nemožnými řeckými, anglickými a českými kuchařkami bych byla sama proti sobě, kdybych si nepřiznala, kam se Nebe v puse bude ubírat dál.

Faktem je, že ucelený pohled na řeckou kuchyni, spojený i se zamyšlením, jak kuchyně odráží samotnou řeckou mentalitu, tady prostě chybí. Milou výjimku, snažící se o přiblížení jednotlivých pochutin je portál zarohem.cz, ale jinak je to bída bídoucí. Lidí, kteří jsou ochotní si místo tzatziků (otázka čtvrt hodiny) koupit Knorr odpornou náhražku, která okolo jogurtu ani neběžela, je pořád trestuhodně moc.Přitom základních surovin, které řecká kuchyně používá není až zas tolik, jen se superchutně kombinují a nešidí. Zeleninu, jogurt, maso a olivový olej v kvalitě, která odpovídá běžnému řeckému standardu už při troše úsilí seženete vcelku v pohodě i u nás. Větším problémem je naše řekla bych skoro neúcta k rituálům, které se s jídlem pojí. Neexistuje, aby Řek zhltal večeři někde u televize, aniž by vlastně tušil, co do sebe souká. Prostřený stůl, klid, lákavé talíře a vychutnávání si jednotlivých chodů, to je to, oč tu běží. Nejen, že se budete cítit mnohem lépe, ale je to i perfektní moment pro setkávání a sdílení všech těch malých kulinářských zázraků. Ono totiž nekolikachodové menu nemusí v řeckém pojetí znamenat hodiny u plotny. I talířky drobných předkrmů, chleba a dobré víno zajistí kýženou atmosféru a zasytí.

Takže, Nebe v puse nedbá na řeckou krizi a vrhá se do proudu olivového oleje, medu a jogurtu, ponořte se také!!1 komentář:

  1. a když si k tomu člověk ještě listuje v katalogu s nabídkou dovolené v Řecku.... Ach jo, a tady sněží jako o život.

    OdpovědětVymazat